Fler webbplatser

Ledamöter i kommunstyrelsen och dess utskott

    Telefon: 0220-24000
    E-post: kundcenter@hallstahammar.se
    Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

    Postadress: Hallstahammars kommun, 734 80 Hallstahammar

    Öppettider i kundcenter
    1 sept - 31 maj (vintertid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.30
    Fredag 08.00-16.00

    1 juni - 31 augusti (sommartid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.00
    Fredag 08.00-15.00

    Kundcenter har kvällsöppet för besök till klockan 20.00 vid kommunfullmäktiges sammanträden.

    Observera att i anslutning till vissa helgdagar kan kundcenter stänga tidigare.

    Telefon: 0220-24000
    E-post: kommun@hallstahammar.se
    Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

    Kommunstyrelsen väljs av kommunfullmäktige och består av 11 ledamöter. Kommunalrådet Catarina Pettersson (S) är ordförande.

    Kommunstyrelsens ärenden förbereds av tjänstepersoner inom kommunstyrelseförvaltningen. Förberedelserna inför mötena i kommunstyrelsen sker i styrelsens båda utskott; arbetsutskottet och personalutskottet.

    Kommunstyrelsens arbetsutskott

    1. Catarina Pettersson (S)
    2. Jenny Hödefors (S)
    3. Hans Strandlund (M)

    Kommunstyrelsens personalutskott




    Kommunstyrelsens ledamöter 2023-2026

    1. Catarina Pettersson (S), ordförande, Catarina.Pettersson@hallstahammar.se
    2. Jenny Hödefors (S), 1:e vice ordförande, Jenny.Hodefors@hallstahammar.se
    3. Kjell Ivemyr (S), Kjell.Ivemyr1@hallstahammar.se
    4. Reijo Tarkka (V), Reijo.Tarkka@hallstahammar.se
    5. Sigge Synnergård (L), Sigurd.Synnergard@hallstahammar.se
    6. Peter Ristikartano (MP), Peter.Ristikartano@hallstahammar.se
    7. Hans Strandlund (M), 2:e vice ordförande, Hans.Strandlund@hallstahammar.se
    8. Håkan Freijd (M), Hakan.Freijd@hallstahammar.se
    9. Tommy Emterby (KD), Tommy.Emterby@hallstahammar.se
    10. Claes Gustavsson (SD), Claes.Gustavsson@hallstahammar.se
    11. Sari Janssen (SD), Sari.Janssen@hallstahammar.se

    Kommunstyrelsens ersättare

    1. Ingvor Regnemer (S), Ingvor.Regnemer@hallstahammar.se
    2. Marijo Edlund (S), Marijo.Edlund@hallstahammar.se
    3. Rolf Hahre (S), Rolf.Hahre@hallstahammar.se
    4. Kenth Erngren (V), Kenth.Erngren@hallstahammar.se
    5. Reinder Nispeling (L), Reinder.Nispeling@hallstahammar.se
    6. Eleonor Zeidlitz (MP), Eleonor.Zeidlitz@hallstahammar.se
    7. Stieg Andersson (M), Stieg.Andersson@hallstahammar.se
    8. Anna Gunstad Bäckman (C), 1:e vice ordförande, Anna.GunstadBackman@hallstahammar.se
    9. Sigrid Moser Nyman (SD), Sigrid.Mosernyman@hallstahammar.se
    10. Erik Mark (SD), Per-erik-anders.Mark@hallstahammar.se
    11. Carolyn Karlsson (SD), Carolyn.Karlsson@hallstahammar.se