Hallstahammar logotyp
E-tjänster

    Störningsinformation

    Telefon: 0220-24000
    E-post: kundcenter@hallstahammar.se
    Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

    Postadress: Hallstahammars kommun, 734 80 Hallstahammar

    Öppettider i kundcenter
    1 sept - 31 maj (vintertid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.30
    Fredag 08.00-16.00

    1 juni - 31 augusti (sommartid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.00
    Fredag 08.00-15.00

    Kundcenter har kvällsöppet för besök till klockan 20.00 vid kommunfullmäktiges sammanträden.

    Observera att i anslutning till vissa helgdagar kan kundcenter stänga tidigare.

    På den här sidan informerar vi om olika händelser som kan på­verka och störa fram­­komlig­heten i kommunen. Du får också information om annat som kan på­verka ditt dagliga liv, som avstängt vatten, el­avbrott och fel på telefoni­tjänster, gatu­belysning, fjärr­­värme eller internet­­upp­koppling och bred­­band.

    Arbete på Vallaregatan kan påverka framkomligheten v 48

    Från och med tisdag 25 november och resten av vecka 48 kommer en del av trottoaren längs Vallaregatan att rivas och grävas ur för att breddas till en gång- och cykelväg.

    Arbetet sker på sträckan mellan Jan Pers backe och Lärkvägen och omfattar även ny kantsten samt ett nytt övergångsställe till den nya gång- och cykelvägen till Motionscentrum.

    En del av ytan, och eventuellt en mindre del av parkeringen vid Jan Pers backe, behöver stängas av under några dagar.

    Begränsad framkomlighet på Lekvägen till juni 2026

    Mark- och anläggningsarbeten i området intill Lekvägen i Herrskogen, Strömsholm kommer utföras från och med vecka 44-2025 till juni 2026. Under arbetets gång kommer framkomligheten vara något reducerad, men vägen hålls öppen för trafik under hela perioden.

    Arbetet innebär att vägen tillfälligt kommer vara smalare än normalt. På den mest begränsade sträckan kommer bredden att vara cirka 2,70 meter.

    Obs! Tänk på den minskade vägbredden vid planering av transporter och utryckningar.

    För mer information och svar på frågor är du välkommen att kontakta Tuna Entreprenad AB, tfn 016‑12 56 12 eller platschef Niklas Bork, tfn 076‑209 82 09.

    Arbetsområde Lekvägen i Herrskogen, Strömsholm

    Arbetsområdet där schaktning ska ske = den längre röda linjen till höger i bilden. Vägområdet med begränsad framkomlighet på Lekvägen = den kortare röda linjen till vänster i bilden.

    Reparationen av Slottsvägens bro tar längre tid – öppnar våren 2026

    Under pågående reparationsarbete har Trafikverket upptäckt att bron längs Slottsvägen vid Strömsholms slott är i sämre skick än de tidigare bedömt. Därför utökas omfattningen av de underhållsarbeten som behöver göras.

    Arbetet innebär att vägen fortsatt är avstängd för trafik, och trafiken leds även framöver om via väg 56 och väg 252 via Kolbäck.

    Enligt Trafikverkets nuvarande tidplan beräknas bron kunna öppnas igen för trafik våren 2026.

    Syftet med reparationen är att förlänga brons livslängd. Arbetet omfattar bland annat byte av delar i stålkonstruktionen samt rostskyddsmålning av hela bron.

    Observera att avstängningen även påverkar skolskjutsen för elever i området (Utnäs). Information om detta ges direkt till berörda via Unikum.

    Den aktuella bron är markerad med ett rött kryss på kartan.

    Den aktuella bron är markerad med ett rött kryss på kartan.

    Några allmänna "kom ihåg-tips" vid vägarbeten:

    • Visa alltid hänsyn. Kör sakta och uppmärksamma tillfälliga trafikhänvisningar. Tänk på säkerheten både för de som arbetar vid vägarbetet men också för dina medtrafikanter. Om du har möjlighet, välj en annan väg.
    • Framkomligheten begränsas. Du kan behöva parkera din bil utanför tomten om vårt arbete blockerar din infart.
    • Säkerhet vid avspärrat område. För din och vår säkerhet ber vi dig att inte vistas innanför avspärrat arbetsområde. Föräldrar, håll gärna ett extra vakande öga på barnen.

    Några allmänna "kom ihåg-tips" vid vattenavstängning

    • Tappa gärna upp vatten i förväg
      Inför ett planerat arbete på vatten- och avloppsnätet får de boende i området som berörs direktinformation i brevlådan. En lämplig åtgärd är att du inför vattenavstängningen tappar upp några liter vatten att använda i hushållet.
    • Vanligt att vattnet miss­färgas efter ett lednings­arbete
      Efter att en vattenledning varit avstängd kan missfärgat eller grumligt vatten förekomma när vattnet kopplas på igen. Detta är ofarligt men vi rekommenderar att du låter vattnet rinna ett tag och spolar ordentligt innan du använder det. Det är även bra att vara uppmärksam på missfärgat vatten om du ska tvätta ljusa kläder eller textilier.

    Under den här rubriken informerar vi om vi har fel på gatubelysning eller annan belysning som Hallstahammars kommun ansvarar för. Om du upptäcker belysning som inte fungerar är vi tacksamma om du felanmäler detta via kommunens e‑tjänst.

    Tillfälliga störningar i gatubelysningen

    Just nu tänds vissa av kommunens belysningar senare än vanligt, cirka kl. 15.45, vilket kan göra att det upplevs ovanligt mörkt under delar av eftermiddagen och kvällen. Orsaken är att delar av belysningsstyrningen bygger på 2G- och 3G-nät som stängdes ned den 1 december.

    Styrningen frös på de tider som gällde vid nedsläckningen, och kommunen har i nuläget ingen möjlighet att styra dessa.

    Kommunen kommer att byta ut totalt 49 berörda styrenheter. Arbetet startar när de nya enheterna har levererats och sker därefter successivt. På grund av leveranstider och julledigheter kan åtgärden ta viss tid.

    Vi ber om förståelse för situationen och vill samtidigt informera om att felanmälningar gällande dessa tändtider inte behöver göras, eftersom problemet redan är känt och åtgärd är planerad.

    Tillfälligt släckt belysning vid Matpiratens parkering

    Belysningen ut mot parkeringen vid Matpiraten i Hallstahammar är tillfälligt släckt på grund av pågående ombyggnation i centrum.

    För att kunna genomföra arbetet på ett säkert sätt har en hel slinga av belysningen behövt kopplas bort, vilket även påverkar dessa lampor.

    När arbetet är klart kommer ny belysning att installeras och allt kopplas in igen.

    Under den här rubriken informerar vi om vi har fel på kommunens telefoni- eller e‑postsystem, och det därför inte skulle gå att ringa eller mejla till Hallstahammars kommun.

    Här informerar vi också om vi skulle ha problem med våra e-tjänster.

    Sidan uppdaterades den