Hallstahammar logotyp
E-tjänster

    Semir - utbildningskonsulent

    Telefon: 0220-24000
    E-post: kundcenter@hallstahammar.se
    Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

    Postadress: Hallstahammars kommun, 734 80 Hallstahammar

    Öppettider i kundcenter
    1 sept - 31 maj (vintertid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.30
    Fredag 08.00-16.00

    1 juni - 31 augusti (sommartid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.00
    Fredag 08.00-15.00

    Kundcenter har öppet längre, dock ej längre än till kl. 18, i samband med kommunfullmäktiges sammanträden.

    Observera att i anslutning till vissa helgdagar kan kundcenter stänga tidigare.

    Befattning: Studiekonsulent - Kommunens aktivitetsansvar (KAA)
    Telefon: 0220-24792

    Du kan även sms:a nummer 072‑595 35 09.

    Möt Semir som är utbildningskonsulent inom kommunernas aktivitetsansvar (KAA)

    Semir Hodzic, utbildningskonsulent

    Varför har du valt att jobba inom just ditt yrke?

    - Jag har valt att arbeta inom kommunens aktivitetsansvar eftersom jag brinner för att arbeta med unga människor i en viktig brytpunkt i livet. Målgruppen inom KAA* befinner sig ofta i en sårbar situation där tidigare skolmisslyckanden, psykisk ohälsa, sociala svårigheter eller brist på framtidstro kan påverka deras val och möjligheter. I den här rollen får jag möjlighet att arbeta förebyggande och stödjande. Det är ett meningsfullt arbete där jag får kombinera relationsskapande, vägledning och samverkan, och där varje liten framgång kan få stor betydelse för ungdomarnas framtid.

    Vad gör du en vanlig dag på jobbet?

    - En vanlig arbetsdag inom KAA är varierad och flexibel, eftersom ungdomarnas behov ser olika ut och kan förändras snabbt. Dagen kan börja med att följa upp kontakter i KAA-registret, dokumentera insatser och planera individuella uppföljningar. Jag har samtal med ungdomar, både uppsökande och uppföljande, där fokus ligger på att lyssna in deras situation, kartlägga nuläge och tillsammans hitta nästa steg.
    Utöver individkontakter samverkar jag mycket med andra verksamheter såsom gymnasieskolor, vuxenutbildning, socialtjänst, arbetsmarknadsenheten, Arbetsförmedlingen och vården. Jag deltar även i nätverksmöten och arbetar med att skapa anpassade lösningar som praktik, studieförberedande insatser eller andra individuellt utformade aktiviteter. Administration, statistik och rapportering är också en viktig del av arbetet för att säkerställa att kommunen uppfyller sitt lagstadgade ansvar.

    Vad är det roligaste med ditt jobb?

    - Det roligaste och mest givande med arbetet är att få bygga relationer och se förändring över tid. Många ungdomar inom KAA har haft negativa erfarenheter av skola eller myndigheter, och när man lyckas skapa tillit och ser att en ung person börjar tro på sig själv igen är det väldigt värdefullt. Små framsteg, som att någon kommer till ett möte, vågar prova praktik eller skickar in en ansökan gällande arbete, kan vara stora steg. Att få vara med och stötta ungdomar till att hitta sin egen väg vidare i livet är en stark drivkraft.

    Berätta något som alla inte vet om just ditt jobb!

    - Många tror att KAA bara handlar om att ”hålla koll” på ungdomar, men i verkligheten handlar det mycket om att bygga förtroende. Ofta tar det tid innan en ung person vågar ta emot stöd, och en stor del av arbetet är osynligt – små steg, många samtal och mycket tålamod bakom varje framsteg.

    En annan sak som inte alltid syns är hur mycket samordning som sker bakom kulisserna – mycket tid läggs på samverkan mellan olika aktörer för att undvika att ungdomar ”faller mellan stolarna”. KAA är därför både ett relationsarbete och ett strukturellt arbete som kräver stort ansvar och engagemang.

    *Kommunala aktivitetsansvaret (KAA) omfattar ungdomar som:

    • inte har fyllt 20 år
    • har fullgjort sin skolplikt eller har blivit folkbokförda i landet vid en tidpunkt då de inte har skolplikt
    • inte genomför utbildning i gymnasieskola eller anpassad gymnasieskola eller motsvarande utbildning
    • inte har en gymnasieexamen
    • inte har ett gymnasiebevis avseende anpassad gymnasieskola
    • inte har fullföljt som motsvarar gymnasieskolan eller anpassade gymnasieskolan med godkänt resultat.

    För fullföljd utbildning måste examensbevis finnas. Studiebevis är inte tillräckligt.

    Sidan uppdaterades den