Hallstahammar logotyp
E-tjänster

    Jenny, strateg inom social hållbarhet

    Möt Jenny som är strateg inom social hållbarhet inom Hallstahammars kommun

    Varför har du valt att jobba inom just ditt yrke?
    - Jag är i grunden folkhälsovetare och har arbetat med folkhälsofrågor i tio år. Sedan valde jag att byta bana och blev polis. Som polis har jag arbetat mycket med brottsförebyggande frågor och med våld i nära relationer. När den här rollen som strateg inom social hållbarhet i Hallstahammar dök upp för nio månader sedan kändes det självklart att söka. Här kan jag dra nytta av alla mina erfarenheter och bidra till ett bättre samhälle.

    Vad gör du en vanlig dag på jobbet?

    - Det finns ingen vanlig dag på jobbet för mig. Men jag har ofta mycket möten, både med förtroendevalda, medarbetare inom olika förvaltningar men också med externa samarbetspartners. Vi kan inte förändra världen själva som kommun utan vi behöver samverka med andra goda krafter. Jag tar fram många beslutsunderlag och dokument, så mycket av tiden går även åt till att skriva fram ärenden. Just nu arbetar jag till exempel mycket med utvecklingen i Nibble, där vi med skolan i centrum arbetar för att skapa delaktighet och ägarskap av gemensamma samhällsfrågor som i en förlängning ska bidra till att invånare i Nibble trivs och har en god hälsa.

    Vad är det roligaste med ditt jobb?

    - Det är kombinationen av att få möta mycket människor och känna att jag bidrar i viktiga samhällsfrågor. Jag vill känna att jag har ett arbete som är viktigt och spelar roll och det har jag här.

    Berätta något som alla inte vet om just ditt jobb

    - Jag har precis även fått i uppdrag att titta på hälsofrämjande insatser inom min förvaltning, något som jag tycker ska bli väldigt stimulerande.

    Sidan uppdaterades den