Publicerad:
Månadens bild - norrsken över Hillsta
Septemberbilden i fotoutmaningen är utsedd. Fotografen Ketsara Phraiwan har fångat norrskenet som dansar över himlen medan Karlavagnen lyser klart i bakgrunden.

Norrsken över Hillsta. Fotograf: Ketsara Phraiwan.
– Bilden tog jag utanför mitt hem i Hillsta. Det var länge sedan jag såg norrsken, men nu är det äntligen tillbaka – så vackert! Det bästa som finns är att gå ut och titta på norrskenet, det är ren terapi, säger Ketsara Phraiwan.
Stort grattis Ketsara! Bilden kommer att pryda vår Facebook-sida som toppbild fram tills att oktober månads bild har utsetts.
Tack till er som skickat in bilder. Samtliga bilder blir en del av kommunens bildbank.
Topp tre utan inbördes ordning
Höstbukett med skogens guld.
Fotograf: Kristian Friebe
Norrsken över Hillsta.
Fotograf: Ketsara Phraiwan
Natt med blodmåne.
Fotograf: Ketsara Phraiwan

Vill du vara med i fotoutmaningen?
Har du tagit en vacker bild i vår kommun som du vill dela med dig av? Nu har du chansen att få din bild utsedd till Månadens bild och få den publicerad som toppbild på kommunens Facebooksida.
Såhär gör du:
- Skicka in en bild som är tagen under oktober månad.
- För att bilden ska fungera bra som toppbild på Facebook behöver den vara i liggande format, JPG och högupplöst.
- Berätta var bilden är tagen och varför du valt just det motivet.
Senast 25:e oktober behöver vi ditt bidrag.
Mejla din bild till:
Här kan du läsa mer om fotoutmaningen:
Sidan uppdaterades den