Publicerad:
Ny våtmark på Skälby-myren stärker natur och friluftsliv
Hallstahammars kommun tar nya steg för miljön genom att anlägga en större våtmark på Myr’n (Skälby-myren), området mellan Kolbäck och Strömsholm. Projektet, som pågår till och med 2028, syftar till att öka den biologiska mångfalden, förbättra vattenkvaliteten och skapa nya möjligheter för rekreation och naturupplevelser.
Förstora bildenExempelskiss över färdigställt våtmarksområde
Genom att fylla igen huvuddiket och skapa vattenspeglar med flacka stränder, ska ett större svämplan anläggas. Det nya våtmarksområdet kommer att gynna en rad arter – bland annat fåglar, fiskar, insekter och amfibier – och samtidigt minska fosforläckagen från närliggande jordbruksmarker. Åtgärden ska vidare dämpa höga vattenflöden i Kolbäcksån, skapa ny torv och öppna för både friluftsliv och naturpedagogik i området.
- Vi ser inga risker att våtmarken kommer att öka myggpopulationen. Myggor trivs främst i stillastående, tillfälliga vattenansamlingar – något som redan uppstår idag när det utdikade och rätade diket svämmar över och vatten blir stående på intilliggande mark mellan tuvorna.
Den nya anläggningen får varierande djup och vatten i rörelse samt en högre biologisk mångfald med fåglar, rovlevande insekter och fisk som äter mygglarver. Sammantaget bedömer vi därför att våtmarken inte kommer att leda till ökade myggproblem, säger Emelie Holmström, miljöhandläggare och vattensamordnare i Hallstahammars kommun.
Hallstahammars kommun är projektägare och medfinansierar tillsammans med Naturskyddsföreningen i Hallstahammar. Projektet stöds av statliga bidrag till lokala naturvårdsprojekt (LONA). Initiativet bidrar direkt till Sveriges miljökvalitetsmål; Ingen övergödning, Levande sjöar och vattendrag samt Myllrande våtmarker.
Utformningen av våtmarksområdet är flexibel och kommer att justeras utifrån projektörens synpunkter. Den nya våtmarken förväntas bli ett lyft för både natur och människor, med förutsättningar för rikare djur- och växtliv samtidigt som invånare ges nya möjligheter till besök, rekreation och lärande ute i det fria.
Projektet är planerat att stå klart vid årsskiftet 2028/2029.

Våtmarksområdet mellan golfbanan och väg 252 inringat på kartan
Detta projekt är en utökning och fortsättning av det tidigare projektet för att anlägga våtmark i området, som slutfördes hösten 2024. Det projektet leddes av Naturskyddsföreningen och finansierades med statliga medel från Lokala vattenvårdeprojekt (LOVA).
Sidan uppdaterades den