Lyssna på Näringslivspodden #6 - Hallstahammars kommun

Språk

Lyssna på Näringslivspodden #6

2017-02-02 13:27

I det här avsnittet får ni höra om El av Sol Nordic AB. Håkan Lindberg kommer berätta om hur du gör en smart energilösning som är tidlös, snygg och är till för modiga människor. Hur man gör en bra insats för miljön och tjänar pengar. El av Sol Nordic AB kan solenergi.

Denna morgon får ni även träffa Alisa Stevanovic 19 år som har drivit företag i tre år. Samt är nybliven koordinator för Ung Företagsamhet på nationell nivå. Hur gick det för vår Miss World Emma Strandberg? Hör henne berätta om sitt livs resa. Hur kommer Knektbacken kunna se ut när det byggs bostäder? Vilka utbildningar ska våra ungdomar välja? Hör hur organisationen JIV informerar våra ungdomar som går i åttan om vad det finns för yrken. Dessutom släpper vi programmet till Näringslivsdagen den 22 mars.